Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Czy coworking jest możliwy dla prawników?

Czy coworking jest możliwy dla prawników?

Coworking to forma pracy, w której praktykujący ten sam lub różne zawody dzielą przestrzeń wspólnego budynku lub pomieszczenia. Ze względu na wysokie koszty wynajmu czy kupna powierzchni w dużych miastach, staje się coraz popularniejszy, szczególnie wśród freelancerów czyli pracowników niezależnych a czy sprawdzi się wśród adwokatów?.

Czy coworking jest możliwy dla prawników?

Taka forma aktywności zawodowej jest atrakcyjna także dla prawników. Dlaczego? Chociaż zajmują się prawem, wbrew pozorom miejscem ich pracy nie jest sąd, a przynajmniej nie tylko. Zdecydowaną większość praktyki zawodowej wykonują w kancelariach, czyli po prostu biurach przeznaczonych do pomocy prawnej. Ze względu na wysoką konkurencję coraz trudniej zdobyć miejsce w już działającej, prominentnej kancelarii radcowskiej czy adwokackiej. Oczywiście młodzi praktycy mogą założyć własną działalność, wymaga to jednak kupna lub wynajęcia powierzchni oraz innych inwestycji. Niektórzy decydują się na przyjmowanie klientów w pokojach wydzielonych w domach lub blokach, jednak nie zawsze jest to komfortowe dla petentów. Rozwiązaniem tych kwestii wydaje się coraz popularniejszy coworking. Tylko czy da się go pogodzić ze specyfiką pracy prawniczej?

Coworking plusy i minusy praktyki adwokackiej

Dzielenie przestrzeni pracy mogłoby się wydawać idealnym rozwiązaniem dla podejmujących samodzielną praktykę zawodową. Pozwoliłoby na znaczne oszczędności, a przy tym firmy udostępniające biura do coworkingu zapewniają często przynajmniej podstawowe zaplecze sprzętowe. Prawników obowiązuje jednak tajemnica zawodowa oraz specjalna etyka pracy. Nie odnosi się ona jedynie do ich indywidualnej dyskrecji. Muszą zadbać o to, by nikt nie miał wglądu do sytuacji ich klientów np. poprzez dostęp do akt. A o to niestety nietrudno przy dzielonej przestrzeni czy np. wspólnej drukarce. Analogicznie sytuacja przedstawia się w odniesieniu do sprzętów komputerowych, co do których istnieje ryzyko nawet niecelowego ujawnienia tajnych informacji. Dodatkowe trudności wiążą się z samym kontaktem z klientem, który musi odbywać się w wydzielonym pomieszczeniu, by zagwarantować poufność omawianych kwestii.

Krajowa Rada Radców Prawnych dopuszcza taką formę pracy, podkreśla jednak konieczność spełnienia określonych wymogów. Prawnicy muszą zadbać o zamykane szafy na akta, wysokiej jakości zabezpieczenia sprzętów elektronicznych, izolowane pomieszczenia w których mogliby podejmować petentów. Kluczem jest jednak sam sposób wykonywania obowiązków. Pracownik powinien na każdym kroku dbać o porządek i dyskrecję powierzanych mu informacji. Zostawienie akt na biurku czy niezablokowanego komputera jest więc niedopuszczalne. Jednak przy dołożeniu odpowiedniej staranności coworking jest dopuszczalny nawet dla branży prawniczej.
Artykuł powstał przy współpracy: Kancelaria Bełchatów.

Comments 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem