Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Plusy i minusy księgowości online

Plusy i minusy księgowości online

Plusy i minusy księgowości online

Każda firma prowadząca działalność gospodarczą w Polsce musi prowadzić księgowość i rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Formy rozliczania i opodatkowania zależą od wielkości firmy, osiąganego dochodu i rodzaju działalności.

Pełna księgowość

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów dotyczy większości podmiotów gospodarczych. Do wyboru są trzy możliwości prowadzenia:

• zatrudnienie księgowej,
• zlecenie do biura rachunkowego,
• księgowość online.

Każda z tych form ma swoje wady i zalety. Dwie pierwsze odciążają przedsiębiorcę z obowiązków księgowania i odpowiedzialności za ewentualne błędy. Niestety są kosztowne.

Księgowość on-line

Przeznaczona jest przede wszystkim dla małych przedsiębiorstw, których dokumenty finansowe miesięcznie sięgają do kilkudziesięciu sztuk. Od kilku lat rozliczanie się za pomocą internetowych programów zdobywa coraz więcej zwolenników. Przede wszystkim koszty miesięczne nie przekraczają 50 złotych. Drugim ważnym czynnikiem jest dostępność online 24 godziny na dobę i z każdego miejsca na świecie. W ten sposób zawsze można kontrolować finanse swojego przedsiębiorstwa.

Programy księgowe dostępne w sieci są bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze. Wystarczy raz zdefiniować kontrahentów, a potem program sam będzie uzupełniał dane na wystawianych fakturach lub klasyfikował koszty. System również weryfikuje na podstawie krs czy dana firma widnieje w katalogu. Księgowość online umożliwia automatyczne wypełnianie deklaracji, druków do ZUS i rozliczenie podatku dochodowego. Wszystkie dokumenty można przesyłać drogą elektroniczną.

Ważnym atutem jest archiwizacja dokumentów przez serwery udostępniające program. W przypadku ich zgubienia lub zniszczenia, odzyskanie ich jest bardzo łatwe, wystarczy je ponownie wydrukować.

Wadą księgowości elektronicznej jest konieczność samodzielnego wprowadzania dokumentów. Nie jest to trudne i czasochłonne, ale trzeba wiedzieć jakie wydatki można zaliczyć do kosztów, jaką stawką VAT obciążone są poszczególne towary i usługi.

Wiele programów stale aktualizuje odpowiednie wskaźniki i dostosowuje program do aktualnych przepisów. W takich programach wystarczy wpisanie kwoty z faktury, jej numeru i zakwalifikowanie do kosztów lub sprzedaży, resztę czynności wykona program.

O popularności księgowości online świadczy fakt, że już ponad 20% małych firm korzysta z tej formy i liczba ta stale się zwiększa.

Comments 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem